Vyznáte se v kontejnerech?

Máme-li se chovat ekologicky, musíme se naučit zpracovávat svůj odpad. A máme-li zpracovávat odpad, musíme ho umět po sobě posbírat a správně vytřídit. V České republice není problém najít správný kontejner na třídění odpadu, problém je jedině v lidech.

Asi už jsme si všichni zvykli na to, třídit plasty. Plastové láhve od minerálek rychle zaplňují naše koše v domácnosti, a tak řada z nás už má samostatný koš na plasty. Také se sklem nebývá větší problém. Kontejnery na sklo nemají lidé v sousedství moc rádi, protože každá skleněná láhev, kterou do kontejneru vhodíte, udělá nemalý hluk, ale na druhou stranu, skleněných lahví už se dnes moc nevyrábí a když, tak jsou to vratné láhve.

kontejnery

Pokud je něco, co ještě moc lidí třídit neumí, to je bioodpad a oleje. Pravdou je, že těchto kontejnerů zatím nebývá po městě mnoho a na vesnici je to ještě horší. Bioodpad na vesnici je i není problém, většinou má každý na zahradě kompostér, ale máte-li velkou zahradu a hodně stromů, tak budete řešit kam s posekanou trávou a ořezanými větvemi několikrát do roka. A potkat na vesnici kontejner na oleje, to se rovná skoro zázraku.

kontejnery

Kontejner na jedlé tuky a oleje není nádoba, kam byste olej, poté co na něm usmažíte řízky, vylejete, ale měli byste olej po vychladnutí nalít do nějaké láhve a s touto lahví olej do kontejneru vyhodit. Do kontejneru můžete také vyhodit papírové ubrousky, kterými pánev po smažení vytřete.

Další plasty kontejner, které se teprve učíme využívat, je kontejner na elektroniku, ale je potřeba říct, že možná více než hledat, kde mám kontejner na vybité baterky, tak je odnesu do prodejny, kam si jdu koupit baterky nové. Boxy na sběr prošlých baterek bývá na každé prodejně elektro.

Modrý, žlutý, zelený, hnědý nebo černý s pruhem, co barva, to jiný odpad, který máme do kontejneru házet. A pokud se v barvách nevyznáte, stačí si přečíst popisy na kontejneru a budete mít jasno.