Družstevní byt je výhodnou variantou vlastního bydlení!

Pokud nemáte možnost pořídit si vlastní byt, protože si nechcete a nebo nemůžete brát ani výhodnou hypotéku , může být pro vás řešením situace kolem bydlení právě družstevní byt. Takový družstevní byt pro vás bude mít, kromě pořizovací ceny, která se u družstevních bytů může lišit od ceny bytu v soukromém vlastnictví až o stovky tisíc korun, ještě další výhody. I když pořizovací cena je ve většině případu samozřejmě zásadním faktorem při rozhodování.
I přes to, že cena družstevního bytu je nižší, jak bylo uvedeno, existuje ještě několik dalších důvodů, proč lidé do družstevních bytů nejdou. Tyto důvody jsou ale mírně liché.
klíče od domu na dlani.jpg
1. CHYBNÁ MYŠLENKA – Dlouhodobě se družstevní byt nevyplatí
Domníváte-li se také, že družstevní byt je z dlouhodobého hlediska nevýhodný, co se financí týče, pletete se. Často totiž bývá nájemné za družstevní byt až o půlku nižší, než komerční nájem. Když přihlédneme k tomu, že náklady na pořízení družstevního bytu jsou až o stovky tisíc nižší (Například v Pardubicích družstevní byt 3+1 pořídíte aktuálně za 2 300 000 korun, zatímco v soukromém vlastnictví byt najdete za 3 200 000 korun), představují pak měsíční náklady nižší částku vždy, než u bytu v soukromém vlastnictví.
koupelna pro dva.jpg
2. CHYBNÁ MYŠLENKA – Stejně to není moje
Pokud i vy máte pocit, že tím, že máte byt v družstevním vlastnictví, není byt váš, je to chybný pocit. Samozřejmě poslední slovo v rozhodování má družstvo, nicméně vy tak jako tak stále vlastníte družstevní podíl, který vás opravňuje k užívání jednotky jako vlastní. Samozřejmě mimo stavebních oprav společných prostor domu. Nicméně taková situace je samozřejmě i společenství vlastníků bytových jednotek. Družstevní podíl je samozřejmě i převoditelný na jinou další třetí osobu. Máte tedy naprostou kontrolu nad svým podílem, stejně jako o bytu v soukromém vlastnictví.
Z různých textů, ať už odborníků či obyčejných lidí je jasné, že osobní vlastnictví bytu je pro nás velmi důležité. Nicméně mladší generace, které jsou již méně materiálně založeny, upřednostňují již právě jiné varianty bydlení, než investice do bydlení vlastního.