Jak přežít ve zdraví zkouškové období?

Tato část zimy je pro mnoho vysokoškoláků velmi obtížná. Čas neúprosně kvapí, svátky jsou vybledlou vzpomínkou a studenty čeká návrat do reality. Někdo nechává vše na poslední chvíli, někdo studiu věnuje několik týdnů. Jedno je ale jisté – hospodaření s časem je zde stěžejní.
Spousta lidí, se s blížící zkouškou, uzavírá více a více do nekonečné smyčky střídajícího se studia a prokrastinace. Někdo zůstává většinu času doma. Někdo dokonce zapomíná jíst, pít, či dokonce spát. To vše je po psychické i fyzické stránce velmi náročné a je snadné sklouznout ke špatné náladě, či rezignaci. Jaká je tedy nejlepší prevence?
 studijní materiál
1.      Plánování
Zní to sice jako klišé, ale správně nastavený plán Vám skutečně ulehčí celé studium. Nejenže se donutíte udělat určitý kus práce každý den, ale hlavně se Vám nestane, že byste den před zkouškou museli nastudovat látku celého semestru. Zmizí tak určitá část nejistoty z budoucnosti, nebo strach z toho, že práci nestíháte.
2.      Pomodoro
Tip číslo 2. navazuje na plánování a rovněž souvisí s time-managementem. Technika Pomodoro je metoda organizace času. Umožňuje rozdělit dobu studia na dvě fáze – práce a odpočinek. Fáze práce (studia) trvají 25 minut a jsou odděleny fázemi odpočinku, které trvají 3-5 minut. Po 4 uplynulých cyklech následuje větší pauza v časovém rozmezí 15–30 minut.
Přiznejte si sami, kolikrát už jste seděli nad nějakým úkolem hodiny a hodiny bez odpočinku a cítili, jak vaše produktivita, i motivace postupně slábnou? Tato technika Vám umožní udržet soustředění po mnohem delší dobu, a hlavně zabrání psychickému propadu z vyčerpání. Tím, že si dovolíte předem naplánované pauzy, eliminujete ty neplánované, během kterých přemýšlíte nad jinými věcmi, nebo prokrastinujete.
3.      Fyzická aktivita
Je známo, že fyzická aktivita má na psychiku výrazný vliv. Přinese ale i nějaké benefity během studia? Pro případ, že by Vám nestačil fakt, že budete mít mnohem lepší náladu a budete se cítit namotivovaní jako nikdy, aktivní odpočinek Vám zaručí i lepší koncentraci. O prevenci proti bolesti zad nemluvě. Snad každý už zažil tu nepříjemnou bolest, po celém dni sezení za monitorem, či nad knihou.
Na závěr nutno dodat, že fyzická aktivita nemusí nutně znamenat něco náročného. Třeba jen krátká procházka se počítá!
studium v kavárně
4.      Odpočinek
Stejně jako, výše zmíněná, fyzická aktivita Vám spolehlivě pročistí hlavu i odpočinek. Zkuste se ale pro tentokrát vyvarovat telefonu a místo toho dělejte něco vědomého. Něco, co Vám dělá radost. Sejděte se s přáteli, věnujte se nějaké tvůrčí činnosti, nebo se podívejte na film. Jedinou podmínkou je, aby Vás daná činnost bavila.
Možná si teď říkáte, kde máte na nějaký odpočinek, v tak hektickém období, najít čas… Ale věřte, že i když se své oblíbené činnosti budete věnovat jen pár minut denně, může to mít na psychické rozpoložení zázračné účinky.
 
Zkuste nějaký z těchto bodů zařadit do své studijní rutiny a uvidíte, že Vám zimní zkoušky utečou jako voda. Hodně štěstí!