Koberec se stává živnou půdou pro bakterie a roztoče. Jaký je správný postup čištění

Na středověkých panstvích se vyskytovaly pouze kusové koberce a ty byly pravidelně čištěny poddanými pod tekoucí vodou. Dnes máme situaci mnohem jednodušší, existují vysavače a speciální stroje, které si poradí i se značným stupněm znečištění. Proč bychom neměli tento proces zanedbávat, a co nás může na podlaze potkat i tehdy, vysáváme-li její povrch pravidelně vysavačem? Pro správný postup čištění Vismont čištění této textilní podlahové krytiny musíme kromě vysávání běžným vysavačem přistoupit i ke strojnímu způsobu odstraňování nečistot, nejlépe patentovaným systémem Rotovac, špičkovým ve své kategorii.

tkaný koberec

Co najdete na koberci

Odumřelá kůže – lidská (i zvířecí) pokožka se neustále obnovuje, z povrchové vrstvy odpadávají šupinky a nezabrání tomu ani pravidelná hygiena a časté sprchování. Kožní šupinky se zbytky tuku z mazových žláz a s ochlupením odpadávají neustále 24 hodin denně, zčásti se usadí na vnitřní straně oděvu, odkud odpadávají směrem k zemi. Je to téměř neviditelný proces, a pokud se odehrává v přírodě, na trávníku, tam se odumřelá kůže rychle biologicky rozloží a stane se potravou pro různé mikroorganismy. To samé se ovšem odehrává na povrchu koberce, který není pravidelně čištěn.

Roztoči – pohled na zdánlivě čisté ruce po jejich umytí by vás překvapil pod okulárem mikroskopu, již po deseti minutách se na nich začnou opět množit bakterie, případně viry, které se živí zmiňovaným organickým materiálem. Je-li jej mnoho, je živnou půdou i pro drobné roztoče, a právě koberec je pro ně ideální množírnou. Samotní roztoči nepředstavují pro člověka žádné nebezpečí, ale pro alergiky může být doslova pohromou jejich trus.

kobercové vlákno

Nepříjemný zápach – jistě si dokážete představit, jaké by to bylo oblékat půl roku jedno tričko, aniž bychom jej podrobili pravidelnému praní. Pach potu by byl natolik intenzivní, že by to pro čichové buňky byl docela nápor. To samé se týká i koberců, zvláště tehdy, chodíte-li po nich naboso. Tehdy v podstatě kobercová vlákna nahrazují ponožky, a kdybychom si je pravidelně neměnili, dopadlo by to podobně jako s tím tričkem. Hloubkové čištění si se zápachem hravě poradí.