Paleo strava – jezte jako naši předci

Lidé, kteří podporují paleo stravování vycházejí ze studií vědců, kteří tvrdí, že žaludek a trávicí systém se od doby kamenné moc nezměnil. V tu dobu byl zdrojem lidské obživy lov a sběr. Lidé tedy jedli různé plody a tepelně upravené maso.
Tito lidé jedí tedy maso, ovoce, zeleninu, ořechy a semena. Lidé odmítají luštěniny, mléčné výrobky, obiloviny nebo cukr, který je zdraví škodlivý.
špízy na grilu
Výhody paleo stravy
– předchází civilizačním chorobám, jako například cukrovce nebo obezitě
– jídlo je bez chemikálií a rafinovaného cukru
– je vhodná k hubnutí
– reguluje vysoký krevní tlak
– podporuje paměť

Průměrně 30 let!?
Odpůrci paleo stravy mluví o tom, že průměrně se lidé v době kamenné dožívali asi třiceti let. Říkají, že je to tím, že jedli hlavně maso. I podle jiných dnešních studií vysoká konzumace masa zanáší tepny a cévy. Ovšem lidé se takto nízkého věku dožívali také kvůli zabití zvířaty nebo díky vlivu nemocí. Toto je největší konfrontace mezi zastánci a odpůrci, nikdo zatím nenašel správnou odpověď.
zdrávé potraviny
Jiný způsob lovu a týrání
Dalším argumentem odpůrců je to, že lidé si kdysi zvířata lovili. Využili svoji sílu, aby měli obživu, museli lovu zvířat obětovat všechen svůj čas. Zatímco dnes je všechno jinak. Lidé si dojdou do obchodu a koupí si maso za pár korun. Většinou nepřemýšlí o tom, co se za balíčkem masa skrývá. Zvířata jsou držena ve velkochovech, kde nemají přístup na čistý vzduch, jsou dopovaná antibiotiky a zacházení s nimi? Strašné. Lidé protestují, protože zvířata žijí ve stresu a v hrůzných podmínkách.

Whole30
Třiceti-denní program dvou manželů, který Vás má zbavit špatných stravovacích návyků a měli byste zhubnout. Naučí Vás, jak se správně stravovat. Je to program založený na paleo stravě. Byla vydána i kniha Jídlo na prvním místě, kde se dozvíte o tomto stylu více.

Tak co? Líbí se Vám paleo? Nebo je pro Vás lepší veganství – naprostý opak, kdy lidé naopak odmítají vše živočišného původu?