Reflektorové LED žárovky do pracovních lamp na stavbách

Někteří z vás, co se narodili v době reálného socialismu, možná pamatují v rámci Socialistického svazu mládeže aktivitu s názvem „Reflektor mladých“. Byla to činnost, která úzce souvisela s energetickou krizí v době 70. let minulého století. Mladí svazáci měli aktivně vyhledávat zdroje plýtvání elektrickou energií a navrhovat inovativní postupy, jak energii naopak ušetřit.
V té době řešila republika problém s pracovními silami a ve městech bylo mnoho rozestavěných staveb mostů, silnic a domovních fasád a na stavbách se využívaly především halogenové reflektory. Jejich výkon byl skutečně impozantní, ale to vše na úkor spotřeby elektřiny. Lidé navíc nebyli natolik zodpovědní, aby s energií neplýtvali, a tak se stávalo, že se svítilo skutečně řadu hodin úplně zbytečně v místech, kde se nikdo nezdržoval.rozsvícená žárovka ve svítidle
Dnes by měli mladí lidé z „reflektoru“ situaci snazší. Mohli by navrhovat řadu změn ve stavebních firmách a jednou z nich je i nasazení LED reflektorových žárovek tam, kde se ještě provozují zastaralé halogeny.
Výhody LED technologie jsou zjevné na první pohled:
Nízká spotřeba proudu dokáže snížit náklady na energie o více než dvě třetiny. A to při shodném nebo dokonce vyšším světelném toku.vláknová žárovka 25 W
LED žárovky mají větší rozsah barev světla o teplotách chromatičnosti od studené bílé až po teplou, která se přibližuje svitu wolframové žárovky. Teplá bílá se hodí spíše pro dekorativní účely a pro navození příjemnější atmosféry, studená je ideální pro práci a také snižuje riziko úrazu, což je na stavbách nezanedbatelné plus.
Technologie LED vykazuje vyšší spolehlivost i při dlouhodobé zátěži, LED halogen dokáže pracovat po dobu více než 25 tisíc hodin, což je nesrovnatelně déle, než u halogenových žárovek. Delší interval výměn vysloužilého svítidla je také důvodem, proč se výrazně sníží náklady na jeho provoz.