Složitá technika

Technické vynálezy mě vždycky velmi fascinovaly. Někdy jsou tak zvláštní, že jsem si nedokázala představit, že je někdo vůbec mohl vyrobit. A natož navrhnout. Vždyť je jasné, že některé technické vynálezy jsou tak složité, že už musí být těžké a složité je vůbec navrhnout. A nějak vymyslet, aby fungovaly. Jsou totiž technické věci anebo vynálezy, které jsou tak složité, že se kolikrát divím, že to funguje. Vemte si nějaké nanoroboti. Jsou tak extra miniaturní a malé, že je okem nevidíte. A možná ani ne pod lupou. Nanoroboti jsou vidět pouze pod speciálním mikroskopem. Který zvětšuje alespoň tak deset tisíc krát. A teď myslím, že nanoroboti jsou velký technický vynález. Víte, na co vůbec jsou nanoroboti?  A k čemu slouží? Jsou to takové malinkaté roboti.  Věci, kteří lidem pomáhají.

Navrhnete někdy techniku?

Někdy bohužel jsou, ale taky ve špatném smyslu užívané. To už je ale jiný příběh. Chtěla jsem vám jenom ukázat, jak je technika dokonalá a jaké dokáže věci. Nicméně také technika je hodně ve vesmíru. Jen si představte ty družice. Anebo rakety. Jak to někdo mohl navrhnout. Vždyť dokázali by si navrhnout raketu, která by letěla do vesmíru?

Technika je někdy záhadná.

Myslím, že je to jedna z největších technických záhad. Podle mě je to velmi složité. Nikdy by mě nenapadlo, že by někdo mohl vyvinout třeba nějakou raketu anebo ji navrhnout. Technika měsíce se mi a líbí se mi, ale jsem na to velmi nešikovná. Opravdu nedokážu nic sestrojit ani navrhnout a teď možná navrhnu tak jenom lehký nápad, ale nedokážu popsat. Jak by to asi mělo fungovat. Dokážu popsat alespoň vzhled. To ale bohužel nestačí. Kolikrát jsem zkoušela něco udělat a nakreslit na papír, ale to prý nestačí. Člověk, který chce něco navrhnout, tak musí taky to umýt zrealizovat nebo alespoň popsat, aby to někdo mohl vyrobit. Takže to chce vážně mnoho snažení a učení.