Záhada zlatého křečka

Mesocricetus auratusneboli zlatý křeček, roztomilé přizpůsobivé zvířátko, které dnes nalezneme ve všech zverimexech jakožto potencionálního nenáročného mazlíčka, vhodného i pro malé děti. Těžko uvěřit, že tento oblíbený, mezi chovateli tak populární druh, byl ještě poměrně ne tak docela dávno neznámým. A dokonce i po jeho rozšíření do zverimexů, ještě v sedmdesátých letech dvacátého století, stále nebylo zcela jasné, kde se ve volné přírodě vyskytuje.
křeček zlatý
Ptáte se, jak je to zároveň možné?
Poprvé byl živý exemplář zlatého křečka zkoumán zoologickou společností v Londýně v roce 1839, kam byl dopraven ze Sýrie, kde byl odchycen nedaleko města Aleppa. Další živé exempláře se až ve druhé polovině téhož století podařilo odchytit a přivést v roce 1879 Jamesi Skenemu, pracujícímu v oněch končinách v diplomatických kruzích. Skeneho exemplářům zlatého křečka se chvíli dařilo dobře, jenže pak zahynuli a s nimi i nadlouho vědecké povědomí o nich.
Další změny ve věci ztraceného zlatého křečka přišly z jiného koutu světa. Na sklonku dvacátých let dvacátého století si profesor Hebrejské university Israel Aharoni všiml v jakýchsi starých aramejských dokumentech zmínek o popisu neznámé syrské myši a jak se nakonec ukázalo, byl jí na čtyřicet let ztracený zlatý křeček. Jednomu dospělému a třem mladým kusům záhadného hlodavce odchyceného Aharonim se podařilo na půdě Hebrejské university přežít lépe, než jejich kolegům v Londýně, takže se dokonce začali mezi sebou množit a aby objevený druh v zajetí opět nevymřel a nebyl zapomenut, rozeslal profesor několik exemplářů do dalších vědeckých institucí, kde dále jejich počet rostl.
zlatý křeček v misce
Souběžně s tím byly objeveny i již zmiňované sympatické vlastnosti tohoto druhu a v zajetí rozmnožený křeček se začal dostávat do zverimexů, kde byl dále prodáván jako domácí mazlíček laickým chovatelům, až jeho populace čítala několik milionů. Další křečci divoce žijící ve volné přírodě byli lokalizováni dr. Michaelem Murphym až roku 1971, takže až do té doby pocházel každý z několika milionové populace zlatých křečků chovaných po světě z původní skupiny čtyř zvířat odchycené profesorem Aharonim.