Tichý zabiják
Zamysleli jste se někdy nad tím, že elektrický proud je natolik nebezpečný jev, že je až s podivem, jak mohlo dojít k jeho schválení pro využití v domácnostech? Vždyť stačí tak málo a jste ohroženi na životě vy a vaše děti. Možná, že si sami vybavíte dobu vašeho dětství, a možná že právě vy jste byli těmi neposednými batolaty, která zkoumala zásuvku na stěně jako cosi velmi záhadného, co ani nevoní, ani se nijak vizuálně neprojevuje.
Pravdou je, že zásuvky lze před dětmi zabezpečit, ale ne všude to jde takto důsledně, a co je horší, mohou nastat situace, které podceníte, a kde ani to sebelepší zabezpečení nepomůže. V této souvislosti bychom se rádi zmínili o bezpečnostních opatřeních, která jsou součástí ceny revize elektřiny. Jde zejména o odbornou konzultaci a posouzení situace ve vašem bytě, zda jsou elektrické obvody či spotřebiče bezpečné, a také jak je správně používat.
Závady na zásuvkových okruzích – nejčastější problém běžných domácností, kdy jsou v zásuvkách povolené vodiče, kde je přerušený bezpečnostní nulový vodič anebo jde o amatérské rozvody, např. v případě, že kupujete byt po nějakém kutilovi.
Hliníkové kabely – elektřina se dříve rozváděla v hliníku, šlo o levný zdroj výroby z maďarského bauxitu, ovšem brzy se potvrdilo, že životnost těchto vedení je poměrně krátká. V současné době neodpovídá současným bezpečnostním standardům. Problém hliníkových vedení je zejména ve zpuchřelé a rozpadající se izolaci a v kontaktech zásuvek, vypínačů a rozvodných krabic, kde snadno může dojít ke vzniku oblouku a následného ohniska požáru.
Závady na spotřebičích – revizní technik by měl občas zkontrolovat i spotřebiče v domácnosti, zda nemohou probíjet nebo být jinak nebezpečná, např. v souvislosti s požárem. Zvláště nebezpečné situace mohou vzniknout u seniorů a tam, kde se pohybují malé děti.