1) nedělejte ze sebe kořist aneb nenechte si všechno líbit
Víte, že se k vám daná osoba chová špatně? Ale zjistěte, proč si to necháváte líbit? Co za tím stojí? Zeptejte se sama sebe, jaké cítíte pocity? Možná nechcete vyvolávat konflikty nebo chcete všem lidem vyhovět. Často tyto pocity pramení z dětství, kdy jsme chtěly být hodné holčičky. Nyní už jste ale dospělá.
2) neomlouvejte toxické chování
V tomto případě vsaďte na intuici. Všimněte si, zda chování dané osoby příliš často neomlouváte, může to být například slovy: asi to nemyslel nijak zle, určitě to už nebude opakovat. Ale věřte, že opakovat to bude. Proto ještě dnes přestaňte omlouvat toxické chování všech osob ve vašem okolí.
3) vytyčte si jasné hranice
Některé osoby zcela úplně odstřihnout nelze, jsou to kolegové z práce a rodinní příslušníci. Těm musíte dát jasně najevo, kam až mohou zajít a kam už ne. Stanovte si jasné hranice, přičemž náznaky nestačí. Buďte asertivní se sebejistým postojem.
4) i slova mohou zraňovat
Nenechte se zatáhnout do hry se slovy. Toxická osoba se vás může snažit přesvědčit, že toho zas tolik neřekla, při větách typu: vždyť se zas tolik nestalo, zas jsem toho tolik neřekl, moc si to bereš, jsi příliš přecitlivělá, zbystřete.
5) jasně upozorněte na nevhodné chování
Toxičtí lidé hodně často využívají pasivně – agresivní chování. Dělají to záměrně, protože je to nenápadné a dost dlouho jim to může procházet. Při takovém chování je na to ihned upozorněte, často postačí důraznější věty typu: nelíbí se mi, jakým způsobem se mnou mluvíš, je tvým hlavním cílem mě naštvat? Pojďme mluvit konstruktivně a k věci.
Vymezit se proti toxickému chování nemusí být nic snadného. Daná osoba může naopak ještě přitvrdit. Proto je důležité být vytrvalá a neoblomná. Nenechte se znejistět a mějte neustále na paměti svůj cíl. Držíme palce, abyste ve svém okolí měla jen příjemné osoby.